Parenting

Barbie – hit czy kit?

Barbie – hit czy kit?

Lalka Barbie, jedna z najpopularniejszych zabawek dla małych dziewczynek, która od lat króluje na listach prezentów sporządzonych przez nasze pociechy. Co w niej takiego fascynującego? Co tak naprawdę sprawia, że każda dziewczynka chce ją mieć?

Niby taka zwyczajna lalka, ma na sobie sukienkę, buty i niczym szczególnym się nie wyróżnia, a jednak małe Księżniczki za nią szaleją, również i nasze. Przykuwają uwagę swoim wyglądem, choć tak naprawdę nie mają jakiś szczególnych cech, które sprawiają, że mogłyby być aż tak wyjątkowe. Jest w nich jednak coś co od lat podoba się dzieciom. Zarówno nowe modele lalek Barbie, mimo nieco innych kształtów, nadal nie tracą swojej atrakcyjności w oczach naszych pociech. Nie uważam wcale, aby moje dzieci w wieku 3 i 4 lat zwracały uwagę na piękną figurę u Barbie, ich wzrok w pierwszej kolejności przykuwa ubranie, kolczyki, piękne i lśniące włosy niczym u księżniczek z bajek. To są główne cechy jakie rzucają się w oczy naszym maluchom. Czemu jednak inne lalki nie są dla nich tak atrakcyjne?

Nie czytam dzieciom w myślach, ale sama kiedyś miałam kilka lat, a fakt, że w wieku 29 lat jestem Mamą dwóch dziewczynek dodatkowo utwierdza mnie w przekonaniu, że dając naszym dzieciom dostęp do różnego rodzaju mediów musimy mieć świadomość, że wszelkie pokazywane im programy mają na nie znaczący wpływ. Zwyczajna bajka o Roszpunce, Śpiącej Królewnie, sprawia że nasze dzieci chcą być takie jak one lub po prostu marzą o zabawce przypominającej tytułowego bohatera. Lalki Barbie swoim wyglądem identyfikują się z bajkowymi księżniczkami i właśnie to jest w nich wyjątkowe. To one najbardziej przypominają bohaterki bajek i dlatego są tak bardzo pożądane przez dzieci.

Piszę o tym, po to abyśmy pamiętali, że tylko zdrowe podejście do wychowania dzieci nie wyrządzi im krzywdy na przyszłość, jednak jeśli w głowach naszych pociech pozostawimy ciągłą presję w dążeniu do doskonałości to niestety musimy mieć świadomość, że pociągnie to za sobą nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości. Lalka Barbie nie jest zła, jednak starajmy się pokazywać dzieciom piękno w innych zabawkach, w zwykłych drewnianych klockach, w pluszowym misiu czy gumowej piłce 🙂 To sprawi, że z naszych dzieci wyrosną wspaniałe i mądre osoby.

Comments (2)

 • lavinka says:

  Moim zdaniem w Barbie najbardziej fascynujący jest marketing. I moda. Jeśli wszystkie dziewczynki w grupie mają jakąś lalkę, to ta, która jej nie ma, robi się wyrzutkiem. To dotyczy nie tylko lalek, ale wielu innych zabawek. Walka z masową reklamą jest z góry przegrana, więc jeśli dziecko potrzebuje jakiejś zabawki czy ubrania z bohaterem z bajki, to kupić, ale też tak jak piszesz, dawać dziecku wybór i pokazywać, że bawić się można też czymś innym. Ja idę jeszcze dalej, pozwalam na zabawę patykami, śmieciami, generalnie wszystkim znalezionym na dworze prócz potłuczonego szkła.

  • zuzulenka says:

   Właśnie to w tym wszystkim jest najlepsze, że zabawa patykami, kamyczkami i innymi tego typu rzeczami przynosi więcej radości niż te wszystkie inne super ekstra zabawki. Oczywiście Barbie, klocki lego i inne są śliczne i fajne, ale do wszystkiego trzeba podchodzić z dystansem i umiarem 🙂

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *