Wpis

Kraina Uważności

Kraina Uważności
Książek Ci u nas pod dostatkiem 🙂
Dwoją się i troją z niesamowitą szybkością 🙂
Jakiś czas temu dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu w naszych rękach znalazła się seria książeczek dla dzieci „Kraina Uważności”. Już sam tytuł bardzo mnie zaciekawił, ale nie sądziłam, że to co kryje się głębiej zaintryguje mnie jeszcze bardziej.
Niezwykle rzadko spotyka się tego typu książki. Zwykle książeczki opowiadają pewnego rodzaju historię, która nie ma zbytniego, głębszego znaczenia. Są również takie typy książek, które pozwalają dziecku na naukę pewnych czynności, np. liczenia, poznania alfabetu. Książki z serii „Kraina Uważności” również uczą, ale ta nauka to niezwykła sztuka, a mianowicie rozpoznawanie uczuć i emocji.
Wiecie o tym zapewne z własnego doświadczenia, że naszym dzieciom czasami ciężko jest określić swoje uczucia. Złoszczą się i płaczą, a my nie wiemy co się dzieje. Pytamy, ale nasze biedne maluszki nie potrafią wyjaśnić nam co czują. I właśnie tu wkraczamy My – Rodzice, to naszym zadaniem jest nauczyć dzieci rozpoznawania i wyrażania swoich uczuć i emocji. Teraz mogę śmiało polecić coś, co Wam w tym pomoże, a mianowicie właśnie książeczki z serii „Kraina Uważności”.

Seria książeczek składa się z 5 pozycji:

„Lew Staszek i siła uważności”

Główny bohater książeczki – Lew Staszek nie może poradzić sobie z dziwnym uczuciem, jakie towarzyszy mu w niektórych sytuacjach, tym uczuciem jest złość, która przesłania mu całe piękno jakie go otacza. Dzięki rozmowie ze swoim Tatą – władcą Królestwa Zwierząt, dowiaduje się o czymś takim, jak UWAŻNOŚĆ, która pozwala zwalczyć to nieprzyjemne uczucie i przegonić burzowe chmury. Lew Staszek dzięki UWAŻNOŚCI może walczyć ze złym nastrojem, postanawia podzielić się swoimi umiejętnościami z przyjaciółmi, którzy w kolejnych częściach również pokazują w jak ciekawy sposób UWAŻNOŚĆ może okazać się pomocna.

„Tygrysek Erwinek i energia uważności”

Tygrysek Erwinek to bardzo energiczny zwierzak, uprawia różne dyscypliny sportowe, bierze udział w wyścigach, w których zawsze wygrywa. Z czasem niestety staje się samolubny i smak zwycięstwa staje się dla niego najważniejszy. Zapomina o przyjaciołach i o przyjemności, jaką czerpie z zabawy z nimi. Postanawia bawić się sam ze sobą, niestety radość trwa krótko, zaczyna doskwierać mu samotność, a jego wyniki w sporcie stają się coraz gorsze. Chce znów poczuć radość w sercu. Na pomoc przychodzi mu Lew Staszek, który dostrzega smutek w oczach Tygryska. Opowiada mu o swoich burzowych chmurach i postanawia zdradzić sposób, jak sobie z nimi poradzić. UWAŻNOŚĆ!!! Dzięki UWAŻNOŚCI Tygrysek czuje się ponownie szczęśliwy, dostrzega to czego do tej pory nie widział, zaczyna patrzeć na świat w całkiem inny sposób. Postanawia wykorzystywać UWAŻNOŚĆ w każdej dyscyplinie sportowej, dzięki czemu czerpie ze sportu dużo więcej radości niż dotychczas. Bawiąc się z przyjaciółmi, pozwala im wygrywać i cieszy się na widok ich radości z wygranej.

„Kotka Wiktoria i magia uważności”

Kotka Wiktoria to bardzo utalentowana istotka, ma głowę pełną pomysłów i marzeń. Marzy o podróży dookoła świata, chce zobaczyć to czego do tej pory jeszcze nie widziała. Niestety z dnia na dzień coraz bardziej przytłacza ją myśl, że ten wymarzony świat jest gdzieś daleko, daleko, a tu nic się nie dzieje. Staje się coraz bardziej smutna i nieszczęśliwa. Jej przyjaciele bardzo martwią się tym stanem i postanawiają jej pomóc. Lew Staszek opowiada jej o UWAŻNOŚCI. Kotka zaczyna głęboko zastanawiać się czy faktycznie UWAŻNOŚĆ może jej pomóc. Na pomoc przychodzi jej również Mama, która pokazuje jej na czym polega UWAŻNOŚĆ. Dzięki temu Kotka staje się małym odkrywcą, który na nowo poznaje świat. Obserwując to, co ją otacza dostrzega piękno najprostszych rzeczy, tych które spotykała na co dzień na swojej drodze. Ponownie czuje się szczęśliwa 🙂

„Szczurek Rysio i smak uważności”

Szczurek Rysio to mały łakomczuszek, nie rozstaje się z jedzeniem na krok. Nie znosi dzielenia się posiłkiem z przyjaciółmi, przez co koledzy nie chcą się z nim bawić. Szczurek czuje się samotny, przez swoje zachowanie traci przyjaciół, a smutki zajada coraz to większą ilością jedzenia. Rodzice bardzo martwią się o synka i zaczynają ukrywać przed nim smakołyki, w obawie o jego stan zdrowia. Niestety Szczurek jest bardzo sprytny i potrafi znaleźć każdą kryjówkę. Pewnego dnia na jego drodze pojawia się nauczycielka Sowa, która zauważa, że Szczurek jest smutny i kompletnie nie dostrzega tego, że ciągle coś podjada, nie czując nawet smaku potraw. Proponuje mu naukę uważnego jedzenia. Sowa wyjaśnia, że jedzenie jest świetnym sposobem na ćwiczenie UWAŻNOŚCI i proponuje mu odkrywanie nowych smaków. Szczurek dobrze pamięta jak Lew Staszek mówił mu o UWAŻNOŚCI, więc postanawia spróbować. Do tej pory nie znosił owoców i warzyw, ale ku jego zdziwieniu okazało się, że owoce mogą być całkiem smaczne, słodkie i do tego pięknie pachną i wyglądają. Dzięki UWAŻNOŚCI zaczyna delektować się każdym kęsem jedzenia, zaczyna wspaniale gotować i dzieli się z innymi swoimi potrawami, co sprawia mu ogromną radość.


„Nietoperzyca Kaja i piękno uważności”

Nietoperzyca Kaja była inna niż jej przyjaciele, kiedy oni się bawili, ona spała, na dodatek do góry nogami. Całkowicie różniła się od nich wyglądem. Bardzo chciała być zwykłym zwierzątkiem, czuła się samotna, mówiła o sobie, że jest dziwaczką. Kiedy inni spali, ona latała pośród domów, wsłuchiwała się w nocne rozmowy, bardzo potrzebowała towarzystwa innych osób. Kiedy pewnego dnia przelatywała nad łąką okazało się, że ktoś ją zauważył, tą osobą była Kotka Wiktoria, która bardzo chciała zaprzyjaźnić się z Kają. Kaja byłą zdziwiona, że Kotka chce z nią rozmawiać, a co najważniejsze nie uważa jej za dziwoląga. Kotka zaproponowała jej kolejne spotkanie, podczas którego podarowała Nietoperzycy cztery kamyczki, które miały przypominać Kai o jej wyjątkowości. Kotka dodatkowo postanowiła nauczyć Kaję UWAŻNOŚCI poprzez medytację. Usiadły wygodnie i głęboko oddychały, wyobrażały sobie, że są potężną górą, rozległym jeziorem, dzięki temu Kaja dostrzegła swoją wyjątkowość i przestała myśleć o sobie w zły sposób. Poczuła, że ma ogromną siłę i już więcej nie czuła się samotna.

Książeczki są naprawdę niezwykłe, zauroczą Wasze pociechy nie tylko mądrą i przemyślaną treścią, ale też przecudownymi ilustracjami 🙂
Zachęcamy do zapoznania się z taką piękną literaturą dla najmłodszych 🙂

 

 

Comments (3)

  • Świetna książki wyłaniają się z Twojej recenzji
    alexanderkowo.blogspot.com

  • buba broi says:

    Uwielbiamy książki, a te są bardzo ładnie wydane. Jednak z młodym cały czas czekamy na ten moment, gdy nie będziemy musieli kupować samych twardych kartek 🙂 🙂 A przyznam, że znaleźć ciekawą i estetyczną książkę z twardymi kartkami jest bardzo trudno. Prawie jakby wydawnictwa uznały, że takie małe dziecko, które je przegląda, potrzebuje niewiele. A to ogromna nieprawda…

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *